Lüks markalara ait parfümlerin karanlık sırrı

Lüks parfüm markalarıyla ilgili bir araştırma, servet değerindeki kokuların arkasındaki karanlık gerçeği ortaya çıkardı.

İngiliz kamu yayın kurumu BBC’nin araştırmasına göre, iki büyük şirketin çalıştığı tedarikçiler parfüm üretiminde kullanılan çiçekleri küçük çocuklara toplatıyor. BBC’nin geçen yaza ait verileri incelediği haberine göre, birçok dev kozmetik markasının tedarikçileri geçen sene yasemin toplamaları için Mısırlı çocukları çalıştırdı. 

Lüks markaların üretim bütçelerini sınırlı tutması nedeniyle dünyanın başlıca yasemin çiçeği yetiştiricilerinden Mısır’da çocuklara çocukların çok düşük ücretlere çalıştırıldığı kaydedildi. Mısırlı işçiler de zaten çok düşük para aldıkları için çocuklarını da çalıştırmak zorunda kaldıklarını anlattı.

BBC, parfüm endüstrisinde tedarikçileri denetleme sisteminin de işlemediğine dikkat çekti.

BM’nin modern kölelik alanında çalışan Özel Raportörü Tomoya Obokata, lüks markaların çocuk işçiliğiyle mücadelede kendilerine birçok söz verdiğini ancak bunların kağıt üzerinde kaldığını belirtti. BBC’nin Mısır’daki yasemin tarlalarında çektiği görüntüleri izleyen Obokata, “Bunlara bakınca sözlerini tutmadıklarını görüyorum” dedi.

Basmalla, gözündeki enfeksiyona rağmen aç kalmamak için yasemin toplamak zorunda.

 

BBC, Mısır’ın Gharbia bölgesinde ailesiyle tarlada çalışan çocuklarla da görüştü. 10 yaşındaki Basmalla, kardeşleriyle gece 3’te kalkarak tarlada çalıştıklarını anlattı. 

Anne Heba, yaşları 5 ile 15 arasında değişen çocuklarını çalıştırmadan yeterli parayı kazanamadıklarını belirtti. Mısırlı kadın, bütün gece çiçek topladıktan sonra tarla sahibine yaptıkları ödeme sonrası ellerinde sadece 1,5 dolar kaldığını söyledi. 

BBC’nin haberinde, Mısır’daki yüksek enflasyon nedeniyle lüks markalar için çalışan tarım işçilerinin aldığı paranın gittikçe düştüğüne de dikkat çekildi. Öte yandan Mısır’da yasemin toplayarak geçimini sağlayan 30 bine yakın kişiden kaçının çocuk olduğu konusunda kesin bir rakam olmadığı da kaydedildi.

Mısır’da 15 yaş altı çocukların 07.00-19.00 arasında çalışması yasak. 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir